Człowiek bez jedzenia wytrzymać może kilka tygodni. Bez picia kilka dni. Bez powietrza – kilka chwil. Dlatego dziś o fundamencie zdrowia – czystym powietrzu.

palący temat

Koniec roku 2018 upłynął w Polsce pod znakiem ekologii. Temat eksploatowany przez media od lat, powrócił na pierwsze strony gazet i portali. Powodem był między innymi szczyt klimatyczny 2018, ale także dyskusja na temat podwyżek prądu, polskiej polityki energetycznej i zanieczyszczenia środowiska. My oczywiście nie będziemy zajmować się polityką, tylko zdrowiem. Zadajemy dzisiaj sobie i Wam, nasi czytelnicy i pacjenci, pytanie: “Jaki świat zostawimy naszym dzieciom i wnukom” oraz drugie pytanie – wynikające niejako z pierwszego – “co możemy zrobić, aby pozostawić planetę bardziej przyjazną zdrowiu dla kolejnych pokoleń?” Każdy z nas może zrobić bardzo wiele dla naszej planety i zdrowia naszych dzieci, pamiętajmy jednak, że zdrowe powietrze to nie tylko kwestia przyszłych pokoleń. Także my, za kilka lat, oddychać możemy czystszym powietrzem. Jeśli tylko zmienimy nasze nawyki.

wszystko zaczyna się w domu

Jedną z fundamentalnych spraw jest nasz dom i to, w jaki sposób w nim funkcjonujemy. Nie wychodząc z domu możemy podjąć setki decyzji, które sprawią, że zarówno nasz świat jak i świat naszych dzieci i wnuków będzie czystszy i zdrowszy:

  • zimą, będąc w domu, ubierz skarpetki, kapcie i sweter – naprawdę nie ma powodu, aby w zimowe miesiące biegać po domu boso, a dzięki temu będziesz mógł zmniejszyć ogrzewanie, obniżyć rachunki i pomóc planecie
  • przed wyjściem z domu staraj się wyłączyć wszystkie możliwe urządzenia elektryczne
  • pamiętaj, by oświetlać tylko te pomieszczenia, w których naprawdę ktoś przebywa
  • jeśli mieszkasz w domu, zrezygnuj z ogrzewania węglowego
  • tam gdzie to możliwe, korzystaj z odnawialnych źródeł energii jak energia słońca i wiatru

mądre zakupy

Nie tylko w domu możemy dbać o środowisko. Jedne z naszych najważniejszych decyzji dokonują się w sklepie. Pamiętaj o kilku prostych zasadach, które pomogą naszej planecie:

  • staraj się jeść więcej warzyw niż mięsa – będzie to z korzyścią nie tylko dla Twojego zdrowia, ale i planety ponieważ produkcja mięsa w znacznym stopniu rujnuje jakość naszego powietrza
  • kupuj lokalne produkty na bazarach i targowiska, dzięki temu mniej ciężarówek będzie musiało przywieźć produkty dla Ciebie z odległych regionów czy krajów

internet jest eko!

Jeśli chcesz żyć ekologicznie, staraj się wykorzystywać maksymalnie internet, który w swej istocie jest ekologiczny! Musisz zawieźć do biura ważne dokumenty? Zapytaj, czy nie możesz ich wysłać przez internet. Chcesz wydrukować tysiące ulotek? Rozważ alternatywę w postaci reklamy w internecie. Dojeżdżasz codziennie samochodem do pracy? Zapytaj szefa, czy chociaż jeden dzień w tygodniu nie możesz popracować zdalnie, przez internet – w domu.

Sposobów na życie eko są miliony. Każdego dnia nasze nawyki możemy zmieniać na bardziej przyjazne naszej planecie. liczy się tylko dobra wola, która naprawdę ma moc zmiany świata na lepsze.