Testosteron kojarzony jest głównie jako hormon męski. Niesłusznie. Sprawdźmy jak ten najważniejszy męski hormon płciowy wpływa nie tylko na zdrowie i samopoczucie mężczyzn, ale i kobiet.

co to są hormony?

W artykułach dotyczących zdrowia bardzo często pisze się, że nasz organizm dla zachowania zdrowia musi posiadać optymalną ilość witamin, białek, węglowodanów i składników mineralnych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie ma zdrowia ani dobrego samopoczucia także bez hormonów. Te jednak – w przypadku zdrowego organizmu – nie muszą być spożywane ani przyjmowane jako leki. Zdrowy organizm produkuje hormony sam. Są to niezwykle ważne substancje, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Decydują o płodności, witalności, przemianie materii i praktycznie wszystkich aspektach naszych organizmów.

miejsce wydzielania testosteronu

Testosteron u mężczyzn produkowany jest przez jądra, a w przypadku kobiet przez jajniki i korę nadnerczy. Oczywiście u kobiet produkcja testosteronu jest na niższym poziomie, jednak jest on także niezwykle ważnym hormonem, który decyduje o kobiecym zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

testosteron… czyli co?

Testosteron to podstawowy męski hormon płciowy. Jego optymalny poziom w organizmie mężczyzny decyduje między innymi o męskim owłosieniu, niskim głosie, produkcji nasienia czy funkcji seksualnych. Od dawna jednak wiemy, że testosteron to także znacznie więcej niż tylko męskie cechy wyglądu i charakteru. Testosteron, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, wpływa na nastrój, witalność, energiczność, poczucie pewności siebie czy decyzyjność. Jeśli więc kobieta czy mężczyzna podejrzewa u siebie zaburzenia hormonalne, warto wykonać badanie krwi i ustalić, czy poszczególne hormony są na odpowiednim poziomie. Wyniki warto skonsultować najpierw z lekarzem rodzinnym, który – w zależności od wyników badań – skieruje nas do endokrynologa, androloga czy seksuologa.

Warto badać poziom hormonów, bowiem po zwykłym badaniu krwi okazać się może, że nasze kłopoty ze zdrowiem czy złe samopoczucie wynikają właśnie z zaburzeń hormonalnych.